VPG Foil Resistors PSBXR1000B
Part No.:
PSBXR1000B
Datasheet:
PSBXR1000B.pdf
Description:
PSBXR1000B 5 PPM SHUNT
Shipping
PSBXR1000B Specifications
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
40W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
3.937" L x 2.362" W (100.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)