VPG Foil Resistors PSBX1R000B
Part No.:
PSBX1R000B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
PSBX1R000B.pdf
Description:
PSBX1R000B 5 PPM SHUNT
Shipping
PSBX1R000B Specifications
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
PSB
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
40W
Composition:
Metal Foil
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Current Sense
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Screw Holes
Size / Dimension:
3.937" L x 2.362" W (100.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)