VPG Foil Resistors PSBWR2000D
Part No.:
PSBWR2000D
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
PSBWR2000D.pdf
Description:
PSBWR2000D 15 PPM SHUNT
Shipping
PSBWR2000D Specifications
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
PSB
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
40W
Composition:
Metal Foil
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Current Sense
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Screw Holes
Size / Dimension:
3.937" L x 2.362" W (100.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)