TT Electronics/Power Partners Inc. PSAD36BSF-13-B2
Part No.:
PSAD36BSF-13-B2
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Datasheet:
PSAD36BSF-13-B2.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 36W
Shipping
PSAD36BSF-13-B2 Specifications
Manufacturer:
Series:
PSAD36B (36W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
2.4A
Power (Watts):
36 W
No Load Power Consumption:
100mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
47" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.86" L x 1.79" W x 1.20" H (98.1mm x 45.4mm x 30.5mm)