Phihong USA PSAC60M-120-R-C3
Part No.:
PSAC60M-120-R-C3
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSAC60M-120-R-C3.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Shipping
PSAC60M-120-R-C3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSAC60M (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C6
Features:
Size / Dimension:
5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)