Phihong USA PSAC12R-240
Part No.:
PSAC12R-240
Manufacturer:
Phihong USA
Datasheet:
PSAC12R-240.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
Shipping
PSAC12R-240 Specifications
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSAC12R (12W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)