Phihong USA PSAA30R-560-R-CNR5
Part No.:
PSAA30R-560-R-CNR5
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSAA30R-560-R-CNR5.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W
Shipping
PSAA30R-560-R-CNR5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSAA30R (30W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
56V
Current - Output (Max):
540mA
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Negative Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
3.26" L x 2.17" W x 1.54" H (82.7mm x 55.0mm x 39.1mm)