Phihong USA PSAA20R-120-R-CR2
Part No.:
PSAA20R-120-R-CR2
Manufacturer:
Phihong USA
Datasheet:
PSAA20R-120-R-CR2.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Shipping
PSAA20R-120-R-CR2 Specifications
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSAA20R (20W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1.67A
Power (Watts):
20 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)