Phihong USA PSAA18U-090-R-C2
Part No.:
PSAA18U-090-R-C2
Datasheet:
PSAA18U-090-R-C2.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W
Shipping
PSAA18U-090-R-C2 Specifications
Series:
PSAA18U (18W)
Form:
Desktop (Class I)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)