Phihong USA PSAA15W-050V
Part No.:
PSAA15W-050V
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSAA15W-050V.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
Shipping
PSAA15W-050V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSAA15W-V (15W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
70.9" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.20" L x 1.97" W x 1.17" H (81.2mm x 50.0mm x 29.8mm)