Phihong USA PSAA12E-120L6
Part No.:
PSAA12E-120L6
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSAA12E-120L6.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Shipping
PSAA12E-120L6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSAA12A (12W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
Europe
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
CEE 7/16
Features:
Size / Dimension:
2.80" L x 1.34" W x 1.81" H (71.2mm x 34.0mm x 46.0mm)