Phihong USA PSA15A-150P6
Part No.:
PSA15A-150P6
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSA15A-150P6.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
Shipping
PSA15A-150P6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSA15A (15W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)