Phihong USA PSA120U-120V
Part No.:
PSA120U-120V
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PSA120U-120V.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Shipping
PSA120U-120V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PSA120U-V (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
120 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.85" L x 3.03" W x 1.69" H (174.0mm x 77.0mm x 43.0mm)