CUI Inc. PSA-1100-12-F
Part No.:
PSA-1100-12-F
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PSA-1100-12-F.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1100W
Shipping
PSA-1100-12-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PSA-1100 (1100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
92 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1100W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
100 V
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
12.65" L x 2.15" W x 1.58" H (321.3mm x 54.6mm x 40.1mm)