CEL PS9401-2-AX
Part No.:
PS9401-2-AX
Manufacturer:
CEL
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
16-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
PS9401-2-AX.pdf
Description:
OPTOISO 5KV 2CH GATE DVR 16SSOP
Shipping
PS9401-2-AX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CEL
Series:
NEPOC
Package/Case:
16-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Optical Coupling
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
700ns, 700ns
Pulse Width Distortion (Max):
500ns
Rise / Fall Time (Typ):
50ns, 50ns
Current - Output High, Low:
400mA, 400mA
Current - Peak Output:
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.56V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
10V ~ 30V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C