CEL PS7200K-1A
Part No.:
PS7200K-1A
Manufacturer:
CEL
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
4-SOP (0.173", 4.40mm)
Datasheet:
PS7200K-1A.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 200MA 0-40V
Shipping
PS7200K-1A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CEL
Series:
PS, OCMOS
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, DC
Voltage - Input:
1.2VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 40 V
Load Current:
200 mA
On-State Resistance (Max):
2 Ohms
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Supplier Device Package:
4-SOP (2.54mm)