Visual Communications Company - VCC PS200W-B-48
Part No.:
PS200W-B-48
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PS200W-B-48.pdf
Description:
PMI 12-16-2015
Shipping
PS200W-B-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PS200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
48V
Current:
15mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)
Lens Size:
Lens Style:
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)