Murata Electronics PRG18BB330MB1RB
Part No.:
PRG18BB330MB1RB
Datasheet:
PRG18BB330MB1RB.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 36MA 0603
Shipping
PRG18BB330MB1RB Specifications
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
36 mA
Current - Trip (It):
71 mA
Current - Max:
900 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
33 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)