Murata Electronics PRG18BB101MS1RB
Part No.:
PRG18BB101MS1RB
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PRG18BB101MS1RB.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 21MA 0603
Shipping
PRG18BB101MS1RB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Series:
POSISTOR®, PRG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
21 mA
Current - Trip (It):
45 mA
Current - Max:
200 mA
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
100 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)