Murata Electronics PRG15BC180MM1RC
Part No.:
PRG15BC180MM1RC
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PRG15BC180MM1RC.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 47MA 0402
Shipping
PRG15BC180MM1RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Series:
POSISTOR®, PRG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
47 mA
Current - Trip (It):
98 mA
Current - Max:
1.2 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
18 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)