Festo Corporation PREL-186-HP3-A4-A-40CFX-1
Part No.:
PREL-186-HP3-A4-A-40CFX-1
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Preparation-Treatment
Package:
Datasheet:
PREL-186-HP3-A4-A-40CFX-1.pdf
Description:
ELECTRICAL PRESSURE REGULATOR
Shipping
PREL-186-HP3-A4-A-40CFX-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
L
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Regulator
Operating Pressure:
0 ~ 725 PSI (0 ~ 50 bar)
Pressure Regulation:
5.8 ~ 580.2 PSI (0.4 ~ 40 bar)
Flow Rate:
Features:
Connection Method:
G1
Filtration Level:
Fluid Type:
Compressed Air, Inert Gas
Operating Temperature:
5°C ~ 50°C