Visual Communications Company - VCC PR405-BG24H
Part No.:
PR405-BG24H
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PR405-BG24H.pdf
Description:
PMI-PROC-PL-10*DN
Shipping
PR405-BG24H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PR405
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
24V
Current:
17mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4