Murata Power Solutions Inc. PQU650-12P
Part No.:
PQU650-12P
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PQU650-12P.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 650W
Shipping
PQU650-12P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
PQU650 (650W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
54.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
650W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.00" L x 4.00" W x 1.69" H (152.4mm x 101.6mm x 42.9mm)