Murata Power Solutions Inc. PQU1000-24
Part No.:
PQU1000-24
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PQU1000-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1001W
Shipping
PQU1000-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
PQU1000 (1000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
41.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1001W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)