CUI Inc. PQA30-D24-S5-TH
Part No.:
PQA30-D24-S5-TH
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PQA30-D24-S5-TH.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 30W
Shipping
PQA30-D24-S5-TH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQA30-T (30W)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
86%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)