TT Electronics/Power Partners Inc. PPWAM280-12
Part No.:
PPWAM280-12
Manufacturer:
TT Electronics/Power Partners Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PPWAM280-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 210W
Shipping
PPWAM280-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PPWAM280 (280W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
23.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
210W (280W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.18" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)