MEAN WELL USA Inc. PPS-200-12
Part No.:
PPS-200-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PPS-200-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Shipping
PPS-200-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PPS-200 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W (199W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)