Phihong USA PPL90U-480
Part No.:
PPL90U-480
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PPL90U-480.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Shipping
PPL90U-480 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PPL90U (90W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
1.88A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)