Phihong USA PPL36W-050
Part No.:
PPL36W-050
Datasheet:
PPL36W-050.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
Shipping
PPL36W-050 Specifications
Series:
PPL36W (36W)
Form:
Desktop (Class II)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
25 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)