Phihong USA PPL250U-560L6V
Part No.:
PPL250U-560L6V
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PPL250U-560L6V.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 251W
Shipping
PPL250U-560L6V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PPL250U-L6 (250W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
56V
Current - Output (Max):
4.48A
Power (Watts):
251 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)