Phihong USA PPL18W-090
Part No.:
PPL18W-090
Datasheet:
PPL18W-090.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W
Shipping
PPL18W-090 Specifications
Series:
PPL18W (18W)
Form:
Desktop (Class II)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
2.2A
Power (Watts):
20 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)