Phihong USA PPL18W-050L6
Part No.:
PPL18W-050L6
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PPL18W-050L6.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
Shipping
PPL18W-050L6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PPL18W-L6 (18W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)