Phihong USA PPL160U-480
Part No.:
PPL160U-480
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
PPL160U-480.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 158W
Shipping
PPL160U-480 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PPL160U (160W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
3.3A
Power (Watts):
158 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)