Littelfuse Inc. PPG102A6
Part No.:
PPG102A6
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
Radial
Datasheet:
PPG102A6.pdf
Description:
SENSOR RTD 1KOHM 0.06% RADIAL
Shipping
PPG102A6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
PPG
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
1 kOhms
Resistance Tolerance:
±0.06%
RTD Material:
Platinum (Pt)
Operating Temperature:
-200°C ~ 600°C
Termination:
PC Pins
Accuracy:
±0.15°C
Temperature Coefficient:
3850ppm/°C
Current:
1 mA