Same Sky (Formerly CUI Devices) PP-2565-OM
Part No.:
PP-2565-OM
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Connectors
Package:
Datasheet:
PP-2565-OM.pdf
Description:
POWER PLUG 3 X 6.5 MM STRAIGHT
Shipping
PP-2565-OM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug
Gender:
Female
Industry Recognized Mating Diameter:
3.00mm ID (0.118"), 6.50mm OD (0.256")
Actual Diameter:
0.118" (3.00mm ID), 0.256" (6.50mm OD)
Number of Positions/Contacts:
2 Conductors, 2 Contacts
Internal Switch(s):
Does Not Contain Switch
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Solder Eyelet
Shielding:
Unshielded
Features:
Insulation Color:
Black
Voltage - Rated:
20VDC
Current Rating (Amps):
8 A
Mating Length/Depth:
0.728" (18.50mm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C