PUI Audio, Inc. POM-2244L-C33-LW100-R
Part No.:
POM-2244L-C33-LW100-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
POM-2244L-C33-LW100-R.pdf
Description:
MIC COND ANLG OMNI -44DB 0.236"D
Shipping
POM-2244L-C33-LW100-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
POM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Electret Condenser
Output Type:
Analog
Direction:
Omnidirectional
Frequency Range:
50 Hz ~ 16 kHz
Sensitivity:
-44dB ±2dB
S/N Ratio:
60dB
Impedance:
2.2 kOhms
Voltage - Rated:
2 V
Voltage Range:
2 V ~ 10 V
Current - Supply:
200 µA
Port Location:
Top
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height (Max):
0.094" (2.40mm)