Bourns Inc. POE060-FD20120S
Part No.:
POE060-FD20120S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
POE060-FD20120S.pdf
Description:
XFMR POE DC/DC CONV 100UH SMD
Shipping
POE060-FD20120S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
POE-FD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
For DC/DC Converters
Applications:
Power Over Ethernet (PoE)
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
36 ~ 72V
Voltage - Auxiliary:
12V
Voltage - Isolation:
1875V
Inductance @ Frequency:
100µH @ 100kHz
Frequency:
250kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.846" L x 0.831" W (21.50mm x 21.10mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)