JST Sales America Inc. PNDP-36V-Z
Part No.:
PNDP-36V-Z
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
PNDP-36V-Z.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 36POS 2.00MM
Shipping
PNDP-36V-Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
PND
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
36
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.197" (5.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Lock
Color:
Ivory
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C