Visual Communications Company - VCC PMRL200W-GAR12-WT
Part No.:
PMRL200W-GAR12-WT
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PMRL200W-GAR12-WT.pdf
Description:
PMI 5-3-17 WT
Shipping
PMRL200W-GAR12-WT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PMRL200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Amber, Green, Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
12V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.92mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
5mcd Amber, 5mcd Green, 5mcd Red
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
50°
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)