Visual Communications Company - VCC PMRL200W-BCA28H
Part No.:
PMRL200W-BCA28H
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PMRL200W-BCA28H.pdf
Description:
PMI .312" ED AMBER REFLECTOR 28V
Shipping
PMRL200W-BCA28H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PMRL200
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Amber
Lens Transparency:
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
28V
Current:
18mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.92mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
100mcd
Wavelength - Peak:
583nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 6.000" (152.40mm)