Astrodyne TDI PMMX300S-24E
Part No.:
PMMX300S-24E
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PMMX300S-24E.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Shipping
PMMX300S-24E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
PMMX300S-E (300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.00" L x 4.00" W x 2.08" H (177.8mm x 101.6mm x 52.8mm)