Pepperl+Fuchs, Inc. PMI14V-F112-U-V3
Part No.:
PMI14V-F112-U-V3
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
PMI14V-F112-U-V3.pdf
Description:
INDUCTIVE POSITION (PMI)
Shipping
PMI14V-F112-U-V3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0" ~ 0.551" (0mm ~ 14mm)
Output Type:
Analog Voltage
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Zinc Die-Cast
Voltage - Supply:
18V ~ 30V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C