Pepperl+Fuchs, Inc. PMI120-F90-IU2EP-IO-V15
Part No.:
PMI120-F90-IU2EP-IO-V15
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
PMI120-F90-IU2EP-IO-V15.pdf
Description:
INDUCTIVE POSITION (PMI)
Shipping
PMI120-F90-IU2EP-IO-V15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0" ~ 4.724" (0mm ~ 120mm)
Output Type:
Push-Pull
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass, Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Supply:
12V ~ 30V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C