Bourns Inc. PMH0805-400
Part No.:
PMH0805-400
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PMH0805-400.pdf
Description:
FERRITE BEAD 40 OHM 0805 1LN
Shipping
PMH0805-400 Specifications
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Impedance @ Frequency:
40 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
2.5A
DC Resistance (DCR) (Max):
30mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Height (Max):
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)