SAB North America PMG-20RCL
Part No.:
PMG-20RCL
Manufacturer:
SAB North America
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
PMG-20RCL.pdf
Description:
CABLE GLAND 7-12.01MM M20
Shipping
PMG-20RCL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SAB North America
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.276" (7.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.473" (12.01mm)
Thread Size:
M20x1.5
Thread Length:
0.591" (15.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.787" (20.0mm)
Material:
Polyamide (PA6), Nylon 6
Includes:
Locknut
Color:
Gray
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C