Nexperia USA Inc. PMEG40T30ERX
Part No.:
PMEG40T30ERX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123W
Datasheet:
PMEG40T30ERX.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SOD123W
Shipping
PMEG40T30ERX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-123W
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
18 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
28 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
560pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)