Sunon Fans PMD2406PTVX-A U.GN
Part No.:
PMD2406PTVX-A U.GN
Manufacturer:
Sunon Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
PMD2406PTVX-A U.GN.pdf
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Shipping
PMD2406PTVX-A U.GN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sunon Fans
Series:
MagLev® PMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 60mm L x 60mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
40.0 CFM (1.12m³/min)
Static Pressure:
0.640 in H2O (159.4 Pa)
Bearing Type:
Vapo-Bearing™
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
45.0dB(A)
Power (Watts):
5 W
RPM:
7600 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)