Sunon Fans PMD1209PMB1-A.(2).GN
Part No.:
PMD1209PMB1-A.(2).GN
Manufacturer:
Sunon Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
PMD1209PMB1-A.(2).GN.pdf
Description:
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Shipping
PMD1209PMB1-A.(2).GN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sunon Fans
Series:
PMD
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 92mm L x 92mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
120.2 CFM (3.37m³/min)
Static Pressure:
0.710 in H2O (176.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
57.6dB(A)
Power (Watts):
12.5 W
RPM:
4900 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)