Cosel USA, Inc. PMC100-2-C
Part No.:
PMC100-2-C
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
PMC100-2-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Shipping
PMC100-2-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
PMC (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
13 A
Current - Output 2:
1.5 A
Current - Output 3:
1 A
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 65°C
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.37" L x 3.66" W x 1.89" H (238.0mm x 93.0mm x 48.0mm)