Bourns Inc. PMC0805-102
Part No.:
PMC0805-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PMC0805-102.pdf
Description:
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Shipping
PMC0805-102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PMC
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
1 kOhms @ 50 MHz
Current Rating (Max):
100mA
DC Resistance (DCR) (Max):
1Ohm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)